A téli csapvíz

Szabó Dávid a Szőgyei Vízműtelep gépésze szerint odalent a kutakban jelenleg 10-12 Celsius fokos a víz, ami a huszonöt, harminc méteres mélység miatt alig két-három fokkal marad el a nyáritól. A hőmérséklet a felszínre kerülve néhány fokot csökkenhet, különösen Szőgyén, ahol nyitott a rendszer, a szétporlasztott víz hideg levegővel találkozik. A révfalui vízmű zárt rendszerében legfeljebb egy–két fokos lehet a lehűlés.  

A lényeges lehűlés a vízelosztó hálózatokban történik. A nagy átmérőjű főnyomóvezetékekben még nem annyira, inkább az utcai elosztóhálózatban, de leginkább a házi bekötővezetékekben. A lehűlést a külső hőmérséklet mellett befolyásolja a cső feletti földtakarás, a talaj tömörsége, az útburkolat, a növényzet, a beépítettség és természetesen a szigetelések is. Az utcai közkutak vize ilyenkor 5-6 fokra is lehűlhet.

Ilyen szempontból szerencsésebbek tehát azok a vízfogyasztók, akik közvetlenül nagyobb átmérőjű vezetékről kapják a vizet, nekik ilyenkor akár 8- 10 fokos is lehet a csapvizük. Ha ennél lényegesen alacsonyabb a hálózati víz hőmérséklete, érdemes a vízmérő aknában és az épület falában húzódó csővezetékeken újból ellenőrizni a szigeteléseket, nehogy a vízmérő vagy a vízcső elfagyjon. A néhány száz forintos hőszigetelő burkolat nemcsak a fagytól véd, hanem a lehűlést is csökkenti.

A vezetékes víz minőségéről egyébként kormányrendelet rendelkezik, de ez az uniós jogharmonizáció alapján a hálózati víz hőmérsékletét nem szabályozza. A régebbi, hatályon kívül helyezett hazai szabvány az ivóvíz kívánatos hőmérsékletét adja meg, 7-15 Celsius fok közötti tartományban. A meleg víz készítéshez felhasznált energia a téli időszakban a megszokottnak akár másfélszerese is lehet, hiszen majd tíz fokkal hidegebb vizet kell felmelegítenünk. Mérési eredményeinket kissé árnyalhatja, hogy télen hosszabb ideig szeretünk meleg vízben fürdeni, zuhanyozni, mint nyáron.

Pályázat