-
Társaságunkról
- Bemutatkozás
- Győri vízellátás története
- Céginformáció
- Telephelyek
- Minőségirányítási rendszer
- Munkalehetőség
- Közbeszerzés
- Aktuális
- Szolgáltatásaink
- Ügyfélszolgálat
- Gy.I.K.
-
Egyéb
- Kapcsolat
Víztorony sorozatunk következő meghatározó létesítményeként büszkén említhetjük meg és tekinthetünk fel a közel 60 éve megépült 2.000 m3 –es Erzsébet ligeti víztoronyra.
A hatvanas években Győr városa rohamos fejlődésnek indult, és a város déli irányba való terjeszkedése, új lakótelepek létesítése miatt szükségessé vált egy új torony építése, amely a magas épületek részére is zavartalanul tudta az ivóvízszolgáltatást biztosítani.
Így 1961-ben Thoma József, a Mélyépterv Kossuth díjas mérnökének tervei alapján elkezdődött az Erzsébet ligeti víztorony megépítése. A kivitelezés gyors haladását a csúszózsalus technológia tette lehetővé. A toronytörzs felső részén kapott helyet a két részből álló víztartály, ahol a külső 1.300 m3-es medence körbeöleli a 700 m3-es belső tartályt.
A torony csak azután kapcsolódhatott a győri hálózatra, miután elkészült a Győr-Révfalu felől érkező 500 mm átmérőjű főnyomóvezeték utolsó szakasza is. A torony próbaüzeménél 1964 júliusában azonban nem várt problémák adódtak, kiderült, hogy az új létesítmény a régi révfalui víztoronnyal nem tud jól együttműködni. Amikor ugyanis a révfalui torony megtelt, az Erzsébet ligeti még csak félig töltődött meg. Ez azt jelentette, hogy az új víztorony teljes feltöltésekor a révfalui túlcsordul. Ezért aztán később, 1965-ben a révfalui tornyot kiiktatták a hálózatból.
Az új torony kapacitása az építést követően hamarosan kevésnek bizonyult. A rohamosan épülő Adyvárost sem tudta kiszolgálni, közben pedig már tervezték az újabb és nagyobb lakótelepet, a mai Marcalvárost, ahová végül egy újabb és még nagyobb víztorony építésére került sor.
A nyolcvanas években az Erzsébet ligeti víztorony szerkezetének váratlan meghibásodása miatt szükségessé vált annak megerősítése, továbbá a külső tartályrész acéllemez abroncsokkal történő felújítása.
Később, 2008 és 2009-ben a torony teljes körű felújításon esett át a Pannon-Víz Zrt. saját beruházásában mind építészeti, mind gépészeti szempontból. A rekonstrukció érdekessége, hogy a létesítmény építészeti felújítása során egy korszerű technológiát alkalmazva, a SIKA rendszer szerit lett felújítva, ami által torony vasbeton szerkezeti elemei rugalmas bevonatot kaptak.
A víztorony környezetének beépülése miatt ma a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház belső udvarán található, ami építésétől fogva megfelelő üzemelés mellett látja el Adyváros és Nádorváros területének zavartalan ivóvízszolgáltatását.