-
Társaságunkról
- Bemutatkozás
- Győri vízellátás története
- Céginformáció
- Telephelyek
- Minőségirányítási rendszer
- Munkalehetőség
- Közbeszerzés
- Aktuális
- Szolgáltatásaink
- Ügyfélszolgálat
- Gy.I.K.
- Egyéb
- Kapcsolat
A károsultak közül többen megelégednek azzal, hogy ráterítettek egy rossz kabátot, vagy újságpapírt az akna alján lévő vízmérőre. Ez nem elég! A szigetelőanyag átnedvesedik és semmit nem ér! Olyan, mintha vizes kabátot terítenénk magunkra a hidegben. Az akna alján lévő csöveket burkoljuk be gondosan több rétegűre hajtogatott építési fóliával. A másik gyakori hiba, hogy hézag, vagy lyuk van az akna fedelén. Egy kis hézagon is letalál a hideg. Minden lyukat be kell tömni, minden rést eltárni. Leghatékonyabb védelmet az nyújt, ha hézagmentesen lezárjuk az akna nyílását hungarocellel és 4-5 rétegűre összehajtott építési fóliát terítünk rá.
Gyakran a vízakna mellett van a locsolócsap, vagy kerticsap. Ennek a fém csöve is levezetheti a hideget. Csavarjuk be jó vastagon, több réteg építési fóliával, ez is nagy kockázatot jelent. Szerdán és csütörtökön mínusz húsz foknál is hidegebb lesz, ilyenkor ez is számít. A szolgáltató idén is óriásplakátokon, újsághirdetésekben, tv-ben rádióban hívja fel a figyelmet a vízmérők fagyvédelemre. Még mindig érdemes védekezni, közel huszonötezer forintba kerül egy elfagyott vízmérő pótlása.
A vonatkozó Kormányrendelet a Fogyasztót teszi felelőssé a vízmérő fagyvédelméért. Ha megtörtént a baj, a vízmű diszpécserszolgálatán lehet megrendelni az elfagyott, tönkrement vízmérő cseréjét, melyet a helyszínen kell fizetni.
Amíg nem repedt el a vízmérő üvege, ott van remény, a fagyás kimelegíthető, kiolvasztható. Mindig az akna levegőjét kell melegíteni, sose érje direkt hő a vízmérőt, vízcsövet.. Sajnos volt aki tüzet rakott az aknában, vagy goffrisütőt tett a vízóra alá. Nekik a hirtelen meleg szétrepesztette a vízórát. Türelemmel, az akna levegőjét melegítve célt érhetünk, mint ahogy több száz esetben sikerült is.
A szolgáltató idén is óriásplakátokon, újsághirdetésekben, tv-ben rádióban hívja fel a figyelmet a vízmérők fagyvédelemre. Kérjük Ön is vigyázzon vízmérőjére!
Frissítve : 2012. március 2.
Előzmények:
Felkészült a rendkívüli hidegre a Pannon-Víz Zrt., a szokásos téli intézkedések mellett kiemelten ellenőrzik a fagyveszélyes helyeket- tájékoztatja olvasóinkat Csongrádi Zoltán, a Pannon-Víz Zrt. műszaki igazgatója. Kapcsolatban vagyunk a katasztrófavédelemmel, intézkedéseinket összehangoljuk a hatékony kármegelőzés érdekében.
Leginkább a föld feletti vezetékeink érzékenyek a fagyra, szerencsére ilyenből nagyon kevés van. Főleg a folyók, patakok felett átívelő vízvezetékek érintettek, melyeket szakmai zsargonnal „csőhídaknak” nevezünk. Legutóbb a Pándzsa csőhídról kaptam jelentést: a szigetelés épségben van, de a biztonsági rácsot már lelopták a fémtolvajok – mondja a műszaki igazgató, hozzátéve, hogy ez volt a legkönnyebb préda, hiszen ehhez nem kellett felmászni a víz fölött átívelő csőre. A csőhidaknál a legnagyobb kockázatot a lelopott szigetelések okozta fagyások jelenthetik.
A tűzcsapokkal, közkutakkal elvileg nem lehet baj, a fagyvédelem itt gyárilag beépítve működik. Bizonyára megfigyelték, hogy a hagyományos kék közkutak a fogantyú elengedése után néhány másodpercig egyfajta hörgő hangot hallatnak. Ilyenkor a fagyveszélynek kitett felső csőből visszajut a víz egy védett helyen lévő köpenycsőbe. Hasonló hangot hallhatunk az újbóli kinyitáskor is. Tűzcsapoknál szintén hasonló elven működik a fagyvédelem.
A vízműtelepeken és a víztornyoknál nem lehet gond, még ősszel mindenütt ellenőriztük a fagyveszélyes helyeket. A biztonsággal sem lehet probléma, minden ilyen egységünknél behatolásvédelmi rendszerek működnek, úgyhogy a színesfém tolvajok itt nyugodtan tettenéréssel számolhatnak.
Két évvel ezelőtt januárban áramszünetek nehezítették a viziközmű szolgáltatást. A villanyvezetékekre fagyott ónos eső több tucat villanyoszlopot kidöntött, súlyos áramellátási zavarokat okozva. Győr energetikai szempontból nagyobb biztonságban van, a vízműtelepek és a szennyvíztisztító több oldali elektromos betáplálással rendelkeznek. Szintén növeli a biztonságot, hogy a vízellátó rendszernek nagy a tároló kapacitása. Közel egy napi fogyasztásnak megfelelő vizet tudunk a víztornyokban és a tárolókban tartalékolni. Csorna körzetében automata aggregátor növeli az üzembiztonságot, évek óta kifogástalanul működik. Többféle mobil aggregátor is rendelkezésünkre áll, legtöbb 35-40 KW teljesítményű, vagyis egy községi vízműtelepet, szennyvízátemelőt gond nélkül tud működtetni.
A hideg szempontjából a vízellátó rendszerek leggyengébb pontja a házi vízbekötés és a vízmérő. Még akkor elfagyhat a vízmérő, ha 15-20 percig nyitva felejtük az akna tetejét, vagy résnyire nyitva felejtjük a pinceablakot. Ha megtörtént a baj, és még nincs szilánkosra törve a vízmérő, még van remény a kiolvasztásra. Ha a vízmérő üveg már szilánkosra tört, nincs segítség, cserélni kell a vízórát. Ennek költsége a Fogyasztót terheli. A leggyakoribb 13 mm-es vízmérő esetében kiszállással, szereléssel és plombálással közel huszonötezer forintba kerül egy elfagyott vízmérő, érdemes tehát vigyázni.
A hibaelhárításnál használt fontosabb gépjárműveink fűtött garázsokban állnak. Győrben a Gyepszél úton termálvízzel fűtjük a központi telephelyünket, a műhelyeket és a garázsokat. A gépkocsik hűtőfolyadékait, téli kellékeit folyamatosan ellenőrizzük, szükség esetén pótoljuk. Hibaelhárítási anyagészletünket megnöveltük. Hibalhárításon dolgozó szakembereinket meleg védőitallal látjuk el, a munkálatok helyszínén melegedési lehetőséget biztosítunk. A száraz ruházat ilyenkor kiemelten fontos, a vizes ruha azonnal a testre fagyna és sérülést okozna. Ott jártunkkor éppen a Sport utcai hibaelhárítást ellenőriztük.