-
Társaságunkról
- Bemutatkozás
- Győri vízellátás története
- Céginformáció
- Telephelyek
- Minőségirányítási rendszer
- Munkalehetőség
- Közbeszerzés
- Aktuális
- Szolgáltatásaink
- Ügyfélszolgálat
- Gy.I.K.
-
Egyéb
- Kapcsolat
Az elmúlt néhány hét tartós hideg időjárása után már annyira áthűlt a talaj, hogy a csapvíz is érezhetően hidegebb. A hideg víz friss és üdítő, de a melegvíz előállításához közel másfélszer annyi energiára van szükségünk, mint nyáron. Mérési eredményeinket árnyalhatja, hogy télen jobban szeretünk meleg(ebb) vízben fürdeni, zuhanyozni.
A városba érkező ivóvíz útját Gangl Ferenccel, a Pannon-Víz Zrt. vízmintavevő szakemberével jártuk végig. Megnéztük és megmértük, hol mennyire hűl le a víz. Győrtől északra a Duna partján fekvő Szőgyei Vízmű parti szűrésű kutjaiban 12,1 celsius fok hőmérsékletű a víz – mutatja Gangl Ferenc. Huszonöt-harminc méteres mélységben nem nagyon ingadozik a hőmérséklet. Nyáron is csak két-három fokkal melegebb. A felszínre kerülve már kissé csökken a víz hőmérséklete. Szőgyei Vízművünkben a rendszer nyitott, itt a szétporlasztott víz jobban lehűl, mint Révfalu Vízmű zárt szűrőrendszerében. Szőgyén 11,1 celsius fok hőmérsékletű ivóvíz hagyja el a vízműtelepet.
Győrbe 60 cm átmérőjű földalatti főnyomócsövön érkezik a szőgyei ivóvíz. Ilyen nagy átmérőjű vezetékben nem nagyon csökken a víz hőmérséklete, legfeljebb egy –két celsius fokot. Likócsi mérésünk is ezt bizonyítja, a Pesti úton kialakított vízmintavevő helyen 9,8 celsius fokot mértünk. A lényeges hőmérsékletváltozás a jóval kisebb átmérőjű utcai elosztóvezetékben és a vízbekötésekben történik - mondja Gangl Ferenc. A Belvárosban, a Virágpiacon lévő közkútnál 6,1 celsius fokot mutatott a mérőműszerünk. Idén szerencsések vagyunk, a hóréteg sokat szigetel. A lehűlést egyébként a külső hőmérséklet mellett befolyásolja a vízcső feletti föld vagy hótakarás, a talaj tömörsége, az útburkolat, a növényzet, a beépítettség és természetesen a szigetelések – magyarázza a szakember. Ilyenkor jobban járnak azok a vízfogyasztók, akik közvetlenül nagyobb átmérőjű vezetékről kapják a vizet, nekik akár 8- 9 C° hőmérsékletű lehet a csapvizük. Ha az Ön környezetében ennél lényegesen alacsonyabb a hálózati víz hőmérséklete, akkor érdemes a vízmérő aknában és az épület falában húzódó csővezetékeken újból ellenőrizni a szigeteléseket, nehogy a vízmérő vagy a vízcső elfagyjon. A néhány száz forintos hőszigetelő burkolat nemcsak a fagytól véd, hanem a lehűlést is csökkenti. A vezetékes víz minőségéről egyébként a 201/2001-es Kormányrendelet rendelkezik. Ez a rendelet az EU jogharmonizáció alapján a hálózati vízhőmérsékletét nem szabályozza. A régebbi Magyar Szabvány – a jelenleg már hatályon kívüli MSZ 450/1 - az ivóvíz kívánatos hőmérsékletét adja meg, e szerint „7-15 C°-os tartományban az ivóvíz hőmérséklete megfelelőnek tekinthető”. A melegvíz készítéshez felhasznált energia a téli időszakban a megszokottnak akár másfélszerese is lehet, hiszen majd tíz fokkal hidegebb vizet kell felmelegítenünk. Mérési eredményeinket kissé árnyalhatja, hogy a tapasztalatok szerint télen hosszabb ideig szeretünk meleg(ebb) vízben fürdeni, zuhanyozni, mint nyáron.