Árvíz után fakadóvíz a Szigetközben

 

Árvíz után a fakadóvizek teremtenek veszélyhelyzetet a Szigetközben. A hatalmas mennyiségű víz utat talál a szennyvízcsatornákba, túlterhelést, a mélyebb fekvésű helyeken szennyvízkiöntést okoz. Ha ilyet tapasztalnak a 06 80 20 40 86-os telefonszámon, a Pannon-Víz Zrt. éjjel-nappali diszpécserszolgálatánál tehetnek bejelentést.

Munkatársaink rövid időn belül a helyszínen segítenek a probléma megoldásában.  A kifolyt szennyvíz helyén a szakemberek elvégezték a fertőtlenítést is, mint ahogy Révfalu egyik mélypontján, a Báthory utca- Damjanich utca térségében is. A Mosoni-Dunával körbeölelt révfalui városrész legmélyebb pontján már az árhullám tetőzésekor az árvízvédelmi gátakon és a talajon átszivárgó hatalmas mennyiségű fakadóvíz jelent meg.

A Báthory utcában a hétvégén több alkalommal a folyamatos szivattyúzás ellenére is feltört a szennyvíz a legmélyebben fekvő négy csatornafedélen. Révfaluban ideiglenes szennyvízátemelőkkel, búvármunkával és tehermentesítő vezetékekkel sikerült stabilizálni az elvezető rendszert. A Báthory- Szövetség útkereszteződésben például jelenleg is 150 m3/óra teljesítményű szivattyú működik. Az Ady Endre utcai szennyvízátemelőnél is hasonló mobil szivattyú üzemel, itt csatorna meghibásodás történt, itt az árvíz után további beavatkozásra lesz szükség.

   

A Báthory utcában egy térszint alatti lefolyón keresztül egy garázssort elöntött a víz. A Szövetség és a Damjanich utcában egy pincében elhelyezett lefolyó okozott problémát. A térszint alatti helységek elöntése visszacsapó szelep beépítésével hatékonyan megelőzhető, de nagyon fontos hogy a visszacsapó szelep ne az egész építmény, hanem csak a térszint alatti helyiségek szennyvízelvezetését blokkolja. 

A Szigetköz egyes településein sokkal súlyosabb a helyzet. Lapzártakor Dunaszeg és Győrzámoly, Győrladamér és Nagybajcs mélyebb fekvésű részein a lakott területen belül összefüggő a vízborítás, néhol csónakkal közlekednek. Győrzámolyon a temetőnél és a Diós utcában szennyvízátemelőket öntött el a víz.

  

Az átemelő rendszer teljes kapacitással működik, de a szennyvízelvezető rendszer nem ilyen hatalmas mennyiségű vízmennyiség továbbítására készült. Munkatársaink a vízügyi, katasztrófavédelmi és önkormányzati szakemberekkel együtt azon dolgoznak, hogy a hatalmas mennyiségű szigetközi fakadóvizet minél gyorsabban elvezessék. Ideiglenes átemelőkkel, szivattyúzással, szippantó kocsikkal találkozhatunk a szigetközi térségben. A szennyvíz kifolyások helyén, Győrladaméron a Kossuth utca mély fekvésű szakaszán, Dunaszegen a Petőfi és a Liget utcákban itt is megtörtént a fertőtlenítés.

A pincékben felgyűlt belvizet, talajvizet most nagyon kockázatos kiszivattyúzni. Szivattyúzás után gyorsan visszapótlódik, a felgyorsult vízáramlás következtében talajtörés jöhet létre, ami az épület alapját súlyosan károsíthatja. Meg kell várni, amíg a környékbeli árkokból elszivárog a víz, csökken a talajvíz szintje és utána lassú ütemben érdemes kiszivattyúzni a pincékben felgyűlt vizet az árkokba.

Legfrissebb hírünk, hogy a víztisztító ügynökök már az árvízi helyzetet is kihasználják, esetleges fertőzések rémképével riogatják telefonon a lakosságot. Ne higgyenek nekik! A vezetékes víz továbbra is szigorúan ellenőrzött biztonságos és fogyasztható. Munkatársaim folyamatosan ellenőrzik a kutakat és a vízellátó rendszert, még biztonsági klórozásra sincs szükség.